Rodzaje nieruchomości występujące w polskim prawie
Co o nieruchomościach wiedzieć trzeba?
Rynek nieruchomości ma współczesnym klientom dużo do zaoferowania. Ile? Wystarczy tylko spojrzeć na ogłoszenia, jakie oferowane są nie tylko online. Wiele z nich widnieje w oknach biur nieruchomości. Każda osoba, którą interesuje zakup nieruchomości, powinna zobaczyć, co takie biuro pośrednictwa, jest jej w stanie zaoferować. No tak, ale w pierwszej kolejności, należy dowiedzieć się, jakie nieruchomości wyróżnia się w polskim prawie.
Nieruchomości gruntowe
„Są to części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności”.
Mówiąc wprost, mówi się tutaj o „gołej” ziemi, jaka jest do kupienia. Wiele osób decyduje się na zakupienie działki, dzięki czemu mogą oni na niej postawić m.in. dom. Są osoby, które decydują się na to, aby postawić budynek o innym przeznaczeniu, niż dom. Wszystko tak naprawdę jest kwestią indywidualną. Warto dodać, że szczególną kategorią, w przypadku nieruchomości gruntowych, są ziemie rolne. To wszystkie te miejsca, które dedykowane są pod uprawę. Trzeba bowiem wiedzieć, że nie na każdej działce można postawić dom, czy też inny budynek. Zawsze należy zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego i z tym, co na owej ziemi może się znaleźć.
Nieruchomości budynkowe
Są „ to trwale związane z gruntem budynki, które stanowią przedmiot odrębnej od gruntu własności – w tym zakresie mamy do czynienia z wyjątkiem od zasady superficies solo cedit”.
Mówiąc wprost – są to wszystkie te nieruchomości, które posiadają już jakieś budynki – domy, budynki o znaczeniu przemysłowym, itd. Do wyboru są również nieruchomości budynkowe, które odnoszą się do rolników. Ile kosztować mogą takie nieruchomości budynkowe? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na tego typu pytanie, ponieważ wszystko zależne jest od tego, z jakim dokładnie budynkiem ma się do czynienia.
Nieruchomości lokalowe
Są „ to części budynków stanowiące odrębny przedmiot własności (również w drodze odstępstwa od zasady superficies solo cedit).
Najprostszym przykładem są tu mieszkania, których nie brakuje w Polsce. Znaleźć je można na wielu osiedlach, jakie już są stworzone i jakie dopiero się tworzą. Aczkolwiek, mając na myśli lokal, można tu mówić również o tych miejscach, jakie wykorzystywane są w celach komercyjnych. Można je wynająć, jak również można je zakupić na własność, np. lokal przeznaczony na sklep, czy też na prowadzenie działalności usługowej (solarium, fryzjer, biuro rachunkowe).