Wynajem mieszkania krótkoterminowy czy długoterminowy – zalety i wady

Wynajmowanie mieszkania

Czy opłaca się wynajmować mieszkanie? Oczywiście, że tak. Nie warto sprzedawać takiej nieruchomości, chociażby z tego względu, żeby móc ja przekazać swoim dzieciom, w przyszłości. Często bywa tak, że ktoś ma już własne mieszkanie/dom, ale w spadku otrzymuje kolejne. Warto byłoby je sprzedać, ponieważ spory zastrzyk gotówki by się wszystkim przydał. Może jednak lepiej pomyśleć o wynajmie, aby móc cieszyć się stale napływającymi zyskami? A w przyszłości, kolejne pokolenia będą miały już miejsce zapewnione do mieszkania.

Krótki wynajem

Czy opłaca się zaoferować wynajem krótkoterminowy? Oczywiście, że tak. Dzięki temu można cieszyć się zdecydowanie większymi zyskami, niż by to było w przypadku normalnego, długiego wynajmu. Jak to możliwe? Za dobę, przy wynajmie krótkim, obowiązują zdecydowanie wyższe stawki. Do tego, właściciel mieszkania, ma szansę na to, aby aktywnie reagować na awarie, jakie są mu na bieżąco zgłaszane przez osoby wynajmujące. Nie ma co ukrywać, że sam właściciel ma również doskonałą okazję do tego, aby kontrolować stan techniczny – aby mieć pewność, że wszyscy korzystają z tego miejsca, zgodnie z obowiązującymi zasadami.

Do was wynajmu krótkoterminowego należy zaliczyć ryzyko. Czy zawsze znajdzie się chętna osoba na to, aby z takiego wynajmu skorzystać? W szczególności, jeżeli mowa jest o małych miejscowościach turystycznych. Może się okazać, że przez długi czas, zyski nie będą napływać.

Długi wynajem

Może i długoterminowy wynajem nie jest tak mocno opłacalny, ale można być pewnym tego, że zyski będą napływać systematycznie, co miesiąc. W końcu do tego zobowiązuje się osoba wynajmująca – do regularnych opłat. Nie tylko, jeżeli chodzi o wynajem, ale również, jeżeli chodzi o czynsz, itd. Wynajmujący nie musi przejmować się tym, że nie będzie miał chętnych na mieszkanie. Do tego, nie trzeba będzie przejmować się wykonywaniem prac porządkowych. W końcu to osoby wynajmujące zobowiązują się do tego, że o dany lokal mieszkalny będą dbać.

Aczkolwiek, jeżeli umowa zostanie źle sporządzona, może się okazać, że przez długi czas nie będzie można pozbyć się najemców z danego mieszkania. Nie będzie można także pojawiać się tak często w danym mieszkaniu, aby sprawdzać stan technicznych, ponieważ najemcy mogą sobie tego nie życzyć.

Która z tych opcji jest korzystniejsza? Wszystko trzeba rozsądzić zgodnie z własnym sumieniem, aby wybrać coś, co będzie mu odpowiadać.